Genetický profil

Protože se množí dotazy členů na genetický  profil u psa, požádala jsem Mgr. Dajbychovou z laboratoře Genomia o odpověď.  Zde předkládám členům  její odpověď v plném znění.

Eva Nepomucká
předseda ACC z.s.

OTÁZKY :
1) Co je to genetický profil (DNA profil) a k čemu slouží
2) Zda je možné doklad o DNA testu zveřejnit bez obavy z jeho zneužití.
3) Jak se k testům DNA staví například v Nizozemí a v ČR

Dobrý den, 
genetický profil (neboli DNA profil) je jednoznačná genetická identifikace jedince - nejsou dva psi, kteří by měli shodný DNA profil. 

DNA profil se skládá ze znaků zděděných od otce i od matky - z toho důvodu se využívá pro ověření rodičovství - tedy pro potvrzení původu. K ověření rodičovství jsou potřeba DNA profily obou rodičů a potomka. 

Například selže-li mikročip, je DNA profil jediná další možnost, jak zvíře identifikovat. 

Osobně se domnívám, že zneužití DNA profilu nehrozí a není nutné se obávat jeho zveřejnění. 

Raad van Beheer je kynologický svaz v Nizozemí, který před několika lety zavedl plošnou povinnost profilovat chovné psy i feny všech plemen. Ikona na webech plemeníků značí jen to, že mají stanovený DNA profil, který je zapsán u Raad van Beheer. 

Můžete si dát na web celou zprávu o DNA profilu nebo jen informaci "DNA profil stanoven laboratoří Genomia" - toto má stejnou výpovědní hodnotu jako ikona Raad van Beheer. Naše zprávy o výsledku mají v patičce ověřovací kód, kterým lze ověřit pravost výsledku (že jej nikdo nepadělal - bohužel takové praktiky se občas dějí). Informace o ověřování pravosti výsledků jsou zde https://www.genomia.cz/cz/homepage/validator/ 

DNA profily jsou mezinárodně standardizované organizací ISAG (international society for animal genetics) - tedy výsledky DNA profilů z laboratoří, které pracují dle standardů ISAG, jsou vzájemně porovnatelné - každý rodič i potomek mohou mít profil z jiné laboratoře přesto může být rodičovství vyhodnoceno. Doporučuji spolupracovat pouze s laboratořemi, které mají ISAG kvalitu v rank 1 - vzhled certifikátu ISAG můžete vidět například zde https://www.genomia.cz/podklady/ISAG2016-canine.pdf 

Pokud byste chtěli, můžeme pro klub udělat přednášku na téma DNA profilování psů a další genetická témata. Řada klubů v ČR již s plošným profilováním chovných jedinců začala nebo se chystá začít. 

Neváhejte mě kontaktovat s dalšími dotazy. 

Přeji hezký den. 

S pozdravem 
Mgr. Markéta Dajbychová 
Genomia 
tel 724028493 
Genomia je zkušební laboratoř akreditovaná ČIA pod číslem 1549. 
Najděte Genomia na Facebooku http://www.facebook.com/genomia 
American cocker club z.s., Malý Chlumec 35, 267 24 Velký Chlumec. e-mail: nepomucka.eva@seznam.cz.  Webmaster: pavel@jedlehouby.cz.  Copyright ©  ACC z.s. 2017